NOVINKY
  • Změny od 1.1.2023 Od 1.1.2023 již nemáme smlouvu na odbornost vnitřního lékařství/interny u těchto ...
  • ZRUŠENA SKLEROTIZACE Na naší ambulanci již sklerotizace neprovádíme. Zajistíme Vám kontakty a doporučení na ...
  • PREVENTIVNÍ VYŠETŘENÍ V rámci naší ambulance poskytujeme preventivní vyšetření, na které nevyžadujeme ...
  • VYŠETŘENÍ PROKRVENÍ MOZKU V příznivých termínech (do jednoho měsíce) lze u nás provádět vyšetření krčních ...
  • LYMFATICKÉ MASÁŽE Provádíme kompresní léčbu lymfatickými masážemi nebo též mízní drenáže pomocí ...
  • DÚLEŽITÉ UZORNĚNÍ Prosíme pacienty, kteří se nemohou z jakéhokoliv důvodu dostavit v daném termínu k ...
  • NOVÁ ORDINACE Ambulanci najdete v přízemí polikliniky MEDISPOL, kde jsou obě ordinace i stacionář ...
UDÁLOSTI
  • Dovolená na ambulanci: od: do:

Žilní trombóza (flebotrombosa, zánět žil, sraženina v žíle)

Jako žilní trombosa jsou označovány dvě různá onemocnění.

Tromboflebitis

Zánět povrchové žíly s její trombózou. Jedná se o poměrně časté a většinou spíše nepříjemné než závažné onemocnění. Nepříjemné je hlavně svou provleklostí, jeho projevy přetrvávají často měsíce. Rovněž vzhledem k možnosti přechodu ve flebotrombosu je třeba tomuto onemocnění věnovat pozornost.

Zánět povrchové žíly s její trombózou, až na specifické případy benigní záležitost. Více informací o tomto onemocnění najdete na stránce ZÁNĚT ŽIL.

Flebotrombosa

ŽILNÍ TROMBÓZA - PROJEVY

Žilní trombosa se projevuje náhlým vznikem bolestivého otoku postižené končetiny – nejčastěji nohy, bolestí při došlápnutí a svěšení končetiny. Častými doprovodnými příznaky jsou zvýšená teplota, pocit tlaku nebo pnutí v končetině a její bolestivost při pohmatu.

Vzhledem k tomu, že se jedná o závažné, život ohrožující onemocnění, je dobré si zapamatovat pravidlo, že člověk s náhle vzniklým, bolestivým otokem nohy musí být co nejdříve vyšetřen u lékaře, optimálně na specializované, cévní (angiologické) ambulanci.

U nově vzniklého, bolestivého otoku je třeba dát pozor na příznaky embolie plicní – záchvatovité zhoršení dechu s bolestí na hrudníku, případně s kolapsovým stavem. V tomto případě se jedná o závažný, akutně život ohrožující stav, při kterém musí být pacient neprodleně dopraven do nemocnice, nejlépe pomocí RZP.

ŽILNÍ TROMBÓZA - VYŠETŘENÍ

Diagnostika zánětu žil spočívá s provedení klinického vyšetření, na které navazuje duplexní ultrasonografie (ultrazvuku žil) postižené končetiny. Dalšími využitelnými metodami jsou dopplerovské vyšetření a isotopová flebografie, tyto metody jsou však pouze orientační. Dalším možným doplňujícím vyšetřením jsou laboratorní odběry, kde sledujeme vzestup zánětlivých markerů a hlavně tzv. D dimery, které jsou ukazatelem procesu srážení krve a rozpouštění sraženiny.

ŽILNÍ TROMBÓZA - LÉČBA

Léčba žilní trombosy se liší podle lokalizace sraženiny v žilním systému a spočívá v aplikaci látek, které snižují srážlivost krve, v úvodu nejčastěji v injekční aplikaci heparinu a poté nastavení takzvané antikoagulační léčby na základě kontrol srážlivosti krve. Neoddělitelnou součástí léčby jsou režimová opatření – kompresivní léčba punčochami nebo bandážemi, elevace (zvýšená poloha) nohou, dostatečný přísun tekutin, chladné sprchy a podávání venotonik (léků zlepšujících žilní návrat).