NOVINKY
  • Změny od 1.1.2023 Od 1.1.2023 již nemáme smlouvu na odbornost vnitřního lékařství/interny u těchto ...
  • ZRUŠENA SKLEROTIZACE Na naší ambulanci již sklerotizace neprovádíme. Zajistíme Vám kontakty a doporučení na ...
  • PREVENTIVNÍ VYŠETŘENÍ V rámci naší ambulance poskytujeme preventivní vyšetření, na které nevyžadujeme ...
  • VYŠETŘENÍ PROKRVENÍ MOZKU V příznivých termínech (do jednoho měsíce) lze u nás provádět vyšetření krčních ...
  • LYMFATICKÉ MASÁŽE Provádíme kompresní léčbu lymfatickými masážemi nebo též mízní drenáže pomocí ...
  • DÚLEŽITÉ UZORNĚNÍ Prosíme pacienty, kteří se nemohou z jakéhokoliv důvodu dostavit v daném termínu k ...
  • NOVÁ ORDINACE Ambulanci najdete v přízemí polikliniky MEDISPOL, kde jsou obě ordinace i stacionář ...
UDÁLOSTI
  • Dovolená na ambulanci: od: do:
  • Nepřítomnost MUDr. Faltýnkové, sestra přítomná 8-12h : od: do:

Křečové žíly (varixy, městky, křečáky)

Křečové žíly jsou jedním z projevů nemoci, kterou označujeme jako chronická žilní insuficience. Tato nemoc spočívá ve zhoršení odtoku krve žilami z nohou a z toho pak vyplývají projevy této nemoci – křečové žíly, otoky nohou, pocity těžkých nohou, unavené nohy, noční křeče, pigmentace v dolních částech bérců (hnědavé skvrnky) a konečně nejtěžším projevem této nemoci jsou bércové vředy.

KŘEČOVÉ ŽÍLY - PŘÍČINY TVORBY

Příčin nemoci je větší množství a často dochází ke kombinaci více faktorů, nejčastěji odhalíme výskyt křečových žil u příbuzenstva a sedavé zaměstnání nebo zaměstnání zatěžující pacienta dlouhým stáním na místě. Další možno příčinou je prodělaný zánět žil neboli žilní trombosa, pak toto onemocnění označujeme jako posttrombotický syndrom.

KŘEČOVÉ ŽÍLY - VYŠETŘENÍ

Vyšetření při výskytu křečových žil spočívají v klinickém vyšetření, dále v dopplerovském vyšetření a konečně v duplexním ultrazvuku žil. Vhodné je rovněž provedení prstové pletysmografie nohou.

KŘEČOVÉ ŽÍLY - LÉČBA

Léčba spočívá jednak v uplatňování režimových opatření která vychází z principu choroby, to je ve zhoršení odtoku krve z nohou. Patří sem elevace nohou (dávání nohou do zvýšené polohy), stahování nohou kompresivními punčochami nebo elastickými obinadly při statické zátěži (dlouhé stání a sezení se spuštěnýma nohama), chladné sprchy v případě tepelné zátěže (vyšší okolní teplota, koupání v teplé vodě atp.).

Další léčebnou metodou je cvičení. Dalšími metodami léčby je podávání venotonik – léků zlepšujících žilní návrat a kompresivní léčba neboli lymfodrenáže. Zbavit se křečových žil lze pomocí sklerotizace nebo flebotomie.

Nejúčelnější formou zbavení se křečových žil, je jejich odstranění chirurgické nebo šetrnější laserkoagulace nebo radiofrekvenční ablace, tyto zákroky jsou smysluplné pokud jsou provedeny na základě ultrazvukového vyšetření žilního systému, které stanoví jeho nejslabší místa, vhodná k odstranění pro zmenšení křečových žil a dalších projevů nemoci, ale také pro zpomalení rozvoje onemocnění.